Wirtualna PuszkaPól Nadziei
Konferencja Sprawny Senior16/12/2019

 11 grudnia br odbyła się w naszym Hospicjum konferencja Sprawny senior.
W jej trakcie Dr Witold Obrzut zaprezentował wykład Stary człowiek i może. Parafrazując  Ernesta Hemingwaya zachęcał słuchaczy do podjęcia trudu utrzymania szeroko pojętej sprawności pomimo upływających lat.

 Starość w negatywnym sensie tego słowa nie jest powiązana z wiekiem metrykalnym, jest przede wszystkim pewnym stanem umysłu, wiek jest istotny, ale nie decydujący.
W pozytywnym znaczeniu starość oznacza osiągnięcie poziomu doświadczenia życiowego, które pozwala na postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości z pewnego dystansu.
 To „może”, o którym mówił prowadzący, dotyczyło potencjału danej osoby i możliwości jak najpełniejszego jej uczestnictwa  w codziennym życiu. Ostatnie badania naukowe dowodzą,
że w miarę upływu czasu procesy naprawy i regeneracji ulegają co prawda spowolnieniu, ale się nie kończą. W świetle tych badań używanie danych narządów i organów pozwala je zachować w lepszej kondycji, co potwierdza starą maksymę - ”ćwiczenia wzmacniają,
 a bezczynność osłabia”. Odnosi się to zarówno do ciała jak i umysłu.
Recepta  na utrzymanie tytułowej możności to:

Udział w takich jak dzisiejsze spotkanie  

Zdrowe odżywianie – nie jedzenie!!!                                        

Spotkania ze znajomymi

Ćwiczenie ciała i umysł

Posiadanie marzeń i ich realizacja          

Hobby

Uśmiech

Puentą wykładu była mądrość : starość to przywilej, którego nie każdy może dostąpić.

Kolejnym prelegentem była mgr Wiesława Szadkowska, która w ramach wystąpienia Pomocni Seniorom bardzo konkretnie przestawiła zakres działań i możliwości pomocy MOPS, zarówno dla chorych jak i zdrowych Seniorów.

Dr Piotr Brewka zaprezentował skuteczne sposoby ułatwiające opiekę i pielęgnację chorego oraz obsługę profesjonalnego materaca przeciwodleżynowego AUTODEC.

Na koniec uczestnicy mogli wziąć aktywny udział w warsztatach prowadzonych przez
mgr fizjoterapii Tadeusza Urbaniaka, na co dzień fizjoterapeutę w naszym Hospicjum, mających na celu m.in.: zwiększenie sprawności, poprawę kondycji i koordynacji, zwiększenie zakresu ruchu.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie, aktywny udział zarówno
w konferencji jak i warsztatach. Wszystkim prowadzącym dziękujemy za zaangażowanie
i profesjonalizm.


                                                         ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

 

 

« powrót