Wirtualna PuszkaPól Nadziei
Bracia zagrali dla Hospicjum18/10/2016

Bracia zagrali dla Hospicjum

Zespół Bracia wystąpił w niedzielę 16 października w akustycznym koncercie na rzecz naszego Hospicjum. Hala Widowiskowo-Sportowa Miejskiego Centrum Kultury i Sportu wypełniła się po brzegi fanami zespołu, dobrej muzyki oraz osobami, którzy swoją obecnością wyrażają wsparcie dla idei hospicyjnej nie tylko w Jaworznie, ale również w całej Polsce.

Koncerty organizowane przez nasze hospicjum są wyjątkowe i mają szczególną atmosferę. Ich wyjątkowość polega nie tylko na tym, że odbywają się jesienią, czyli w czasie, który naturalnie kojarzy się z przemijaniem, nie tylko na tym, że mają charakterystyczną oprawę, ale przede wszystkim na tym iż organizuje je właśnie hospicjum i pieniądze zebrane podczas koncertu w całości są przeznaczane na  pomoc osobom będącym w terminalnej fazie choroby nowotworowej, czyli tej która bardzo mocno przypomina nam o naszym ludzkim przemijaniu.

Równie wyjątkowy był niedzielny koncert, który rozpoczęła prezes  dr Maria Bryła. Wieczorowa pora, na zewnątrz było pochmurno i lekka mżawka, do hali zmierzały tłumy, a w środku życzliwa i przyjazna atmosfera, uśmiechnięci wolontariusze częstowali domowymi wypiekami. Na scenie swoje miejsce zajęła już Pani Prezes serdecznie witając wszystkich zgromadzonych. Czyniąc przyczynek do koncertu dr Maria Bryła zwróciła uwagę, iż w dzisiejszym świecie zapominamy, że największą wartością jest człowiek oraz jego życie. „Niestety wokół nas, tu i na całym świecie, mówi się o niezrozumieniu, o terrorze, o agresji - między narodami czy religiami, o braku więzi międzyludzkiej. Zapominamy, jak ważny jest człowiek obok nas, na każdym etapie swojego życia. Widać to, gdy matka tuli w ramionach niemowlę, dając mu swoją siłę, ciepło i delikatność. Towarzyszy mu i  prowadzi go przez całe dzieciństwo. Wiemy, ile zrozumienia  i wybaczania wymaga życie w rodzinie czy wspólnocie. Także wiele troski i pomocy bardzo często wymaga człowiek w podeszłym wieku. Misją hospicjum jest otaczanie troskliwą opieką  pacjenta  zmagającego się z chorobą nowotworową  wraz z jego rodziną oraz towarzyszenie im w godnym przeżywaniu niezwykle trudnego okresu schyłku życia i żałoby po stracie najbliższych.” – te wypowiedziane przez Panią Doktor słowa w wypełnionej ludźmi hali, którzy w milczeniu i skupieniu słuchali, brzmiały wyjątkowo donośnie.

Po tym refleksyjnym wstępie dr Maria Bryła zaprosiła na scenę zespół Bracia. Było to sygnałem, że nadszedł już czas na koncert, na który wszyscy z radością oczekiwali. Bracia od samego początku załapali świetny kontakt z publicznością. Piotr i Wojciech Cugowscy już na samym początku zaprosili słuchaczy do wstania z miejsc i wspólnej zabawy. Po chwili pod sceną kłębił się spory tłum śpiewający piosenki wspólnie z artystami. Nastrój śpiewających i tańczących pod sceną fanów udzielił się całej hali, dlatego w pewnym momencie już wszyscy goście klaskali i śpiewali wraz z zespołem. Tak energetycznego, naładowanego pozytywną energią koncertu chyba jeszcze w tym roku w naszym mieście nie było. Doskonała zabawa sprawiła, że blisko dwugodzinny koncert zdawało się trwał ledwie chwilę. Po wspólnym odśpiewaniu piosenki „Wierzę w lepszy świat” zespół podziękował za spędzony razem wieczór, a na scenę weszli wolontariusze, którzy bardzo serdecznie podziękowali artystom oraz wszystkim obecnym na sali za wyśmienitą zabawę.             
Rozgrzana do czerwoności publiczność nie zamierzała tak łatwo pożegnać się z zespołem, który wywoływany gromkimi brawami oraz głośnymi okrzykami chętnie wrócił na scenę aby zagrać dla wspaniałej jaworznickiej publiczności kilka piosenek na bis.
                                                                                                                                                     Mateusz Wrona

Relacje prasowe na temat koncertu.

http://www.jaw.pl/2016/10/zespol-bracia-dla-hospicjum-homo-homini-zobacz-zdjecia/

http://www.mojejaworzno.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=1074:bracia-cugowscy-zagrali-dla-hospicjum-w-jaworznie&Itemid=394


« powrót