Wirtualna PuszkaPól Nadziei
I Konferencja Psychoonkologiczna11/04/2017
Kampania społeczna Pola Nadziei, w którą od wielu już lat wpisuje się Hospicjum w Jaworznie jest doniosłym wydarzeniem, propagującym idee hospicyjne oraz permanentnie przybliżającym ludziom znaczenie niesienia pomocy osobom nieuleczalnie chorym.
W tym roku Kampania ta zbiega się z dwoma, równie ważnymi wydarzeniami, a mianowicie: 20 leciem istnienia Stowarzyszenia Hospicjum oraz 100 leciem śmierci Św. Brata Alberta, patronem jaworznickiego Hospicjum.
W związku z tym organizowana jest I Konferencja Psychoonkologiczna w Jaworznie, by podkreślić i docenić 20 letni dorobek Hospicjum, jak również przybliżyć postać Św. Brata Alberta – jako duchowego mistrza i doskonałego opiekuna na dzisiejsze czasy.
Tematem wiodącym Konferencji będzie zagadnienie „Wiem, boję się mniej”, co ma głębokie odniesienie zarówno w psychologii człowieka, a także w jego duchowości.
Doświadczenie ciężkiej choroby, a w szczególności nowotworowej budzi szereg obaw i stresów. Pojawiają się pytania, jak na co dzień radzić sobie z dramatem tej choroby nie tracąc jednocześnie nadziei i dobrych relacji z najbliższymi. Przeżycia związane z chorobą dotykają i chorych
i opiekunów. Chory przeżywa lęk przed bólem, samotnością i bezradnością wobec postępu nieuleczalnej choroby. Także bliscy i opiekunowie, na których spoczywa ciężar opieki doświadczają przygnębienia i niepokoju wynikającego z nieuchronności rozstania z chorym.
Sfera duchowa będzie także omawiana podczas Konferencji, a Św. Brat Albert posłuży nam współczesnym jako wzór dobrego i troskliwego opiekuna, z miłością  patrzącego na człowieka bez względu na jego sytuację życiową i z odwagą podejmującego decyzje. Jak więc odnaleźć w sobie troskę i czas poświęcany choremu człowiekowi i połączyć ją z ciągłym tempem współczesnego świata? Tematyka tej konferencji pozwoli odpowiedzieć na nurtujące pytania i wyzwoli wiele refleksji i zmiany poglądów dotyczących postrzegania chorego i jego środowiska wokół siebie.
I Konferencja Psychoonkologiczna to ważne wydarzenie na terenie naszego miasta, którego nie można przeoczyć.
Szczegóły będzie można przeczytać na plakatach w najbliższych publikacjach.
Zarząd wraz z Pracownikami i Wolontariuszami Stowarzyszenia Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta serdecznie zaprasza już dziś na I Konferencję Psychoonkologiczną w Jaworznie przygotowaną przy współudziale Urzędu Miasta w Jaworznie.
Konferencja odbędzie się dnia 23 maja 2017 r. o godz. 14.00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków
w Jaworznie na Os. Stałym.
« powrót