Wirtualna PuszkaPól Nadziei
Koncert Charytatywny CZŁOWIEK O JEDNEJ DUSZY22/09/2017

Za nami kolejny, jesienny koncert na rzecz Hospicjum, który odbył się 16 września 2017 r. Miał on szczególny charakter, ze względu na 20 lecie działalności Hospicjum oraz 100 lecie śmierci Św. Brata Alberta – patrona Hospicjum.

Chcieliśmy, by było uroczyście, oryginalnie i ciekawie stąd na głównego artystę i moderatora koncertu został wybrany Józef Skrzek.

Program w zamiarze naszym miał być różnorodny, wielopłaszczyznowy. Nie tylko muzyka elektroniczna, ale także i organowa, śpiew i słowo mówione. Całemu koncertowi towarzyszyła wizualizacja multimedialna, zaprezentowana na fasadzie Kościoła Św. Wojciecha.

Do realizacji tak bogatego programu potrzebowaliśmy funduszy. Wielkim zaangażowaniem w poszukiwaniu sponsorów na ten cel wykazały się Panie: Anna Sokół i Halina Bujniak, bez pomocy których realizacja koncertu byłaby niemożliwa.

W tym miejscu chcieliśmy bardzo serdecznie podziękować zarówno Paniom, jak i wszystkim sponsorom, darczyńcom i tym, którzy pracą i zaangażowaniem pomogli nam doprowadzić koncert do szczęśliwego finału.

Koncert był poprzedzony jubileuszową Mszą św. w Kolegiacie Św. Wojciecha i Katarzyny, koncelebrowaną przez ks. Biskupa Piotra Skuchę, gospodarza miejsca ks. Dziekana Eugeniusza Cebulskiego wraz z udziałem kapłanów z jaworznickich dekanatów.

W oprawę Liturgii włączyli się pracownicy i wolontariusze Hospicjum, a piękny głos Pani Natalii Smagacz i Pana Wojciecha Gawlasa dodał splendoru całej uroczystości.

Po zakończeniu Mszy św. na płycie Rynku rozpoczął się wyjątkowy spektakl. Zagadkowy tytuł koncertu „Człowiek o jednej duszy”, zaproponowała Barbarę Gruszkę-Zych, która opracowała słowo mówione. Przedstawiając postać i dzieło Św. Brata Alberta wskazała na bliskość idei albertyńskiej z misją hospicyjną, w których człowiek będący w potrzebie jest najważniejszy.

I tak oto na scenie spotkało się kilku artystów, którzy swój kunszt skupili wokół tematu Św. Brata Alberta i opieki hospicyjnej. Głównym wykonawcą był Józef Skrzek, którego muzyka elektroniczna niejednokrotnie stanowiła zabarwienie do przepięknego i delikatnego śpiewu jego córki Elli Skrzek. Muzykę i śpiew wzbogacały niezwykłe dźwięki wydobywane przez prof. Jerzego Botora z organów, które specjalnie na tę okazję zostały sprowadzone z par. Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Tychach.

Atmosfera artystyczna została dopełniona basowym głosem ks. Stanisława Puchały, który z mistrzowską dykcją zaprezentował teksty przybliżające postać Św. Brata Alberta – „Człowieka o jednej duszy”.

O wyjątkowości wydarzenia stanowiła wspomniana już wizualizacja, która po raz pierwszy miała miejsce w Jaworznie. Obrazy wykonane techniką elektroniczną zostały zaprezentowane na fasadzie Kościoła Św. Wojciecha. Pod nimi serce wykonane ze świec miało przypominać, że serce człowieka ma być dobre, otwarte i życzliwe.

Wydarzenie to pozostanie w naszej pamięci dzięki takim gestom, jak dzielenie się chlebem z uczestnikami koncertu, rozdawanym przez wolontariuszy. Symboliczny akcent chleba, jaki Św. Brat Albert ofiarowywał swoim podopiecznym, ma być dla nas inspiracją do „bycia dobrym, jak chleb”.

Za nami wielkie wydarzenia, przed nami codzienność i praca dla innych. Chcielibyśmy, by ten wyjątkowy koncert, ze swoim wyjątkowym przesłaniem było dla wszystkich stałym mottem życiowym i motywacją do stawania się lepszym człowiekiem.

Z serca dziękujemy wszystkim osobom, które były z nami w czasie tego koncertu, które towarzyszą nam od lat. Dziękujemy także każdemu, kto z dobroci serca wspomógł nas finansowo lub swoją bezpośrednią pomocą. Wszystkie te gesty są dla nas ważne, bardzo je doceniamy i pozostajemy w ogromnej wdzięczności.

Dziękujemy i do zobaczenia za rok na kolejnym koncercie.

                                                                 ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

« powrót