Wirtualna PuszkaPól Nadziei
O lżejszy oddech18/10/2019

 

 

Stowarzyszenie Hospicjum Homo-Homini im. Św. Brata Alberta
wspólnie z Gminą Miasta Jaworzna realizuje zadanie publiczne z zakresu ochrony zdrowia.

 

O lżejszy oddech


 

 

 Hospicjum od 22 lat opiekuje się osobami cierpiącymi na choroby nowotworowe. Dotkliwe objawy towarzyszące chorobie uzależnione są od umiejscowienia i jej przebiegu.
Są dolegliwości, które w szczególny sposób wpływają na jakość życia pacjentów oraz na poczucie bezpieczeństwa zarówno samych chorych jak również ich najbliższych. Na pewno do takich objawów należy duszność. Z jednej strony duszność jest objawem subiektywnym, ale z drugiej strony często stanowi odbicie obiektywnie istniejących zmian patologicznych, występujących w obrębie układu oddechowego, krążenia i nerwowo-mięśniowego. Ważny jest aspekt psychologiczny duszności, który często manifestuje się w formie lęku przed uduszeniem. Niejednokrotnie chorzy wyrażają swoje obawy pytając: „czy nie uduszę się”? Istotne jest wówczas upewnienie chorego, że istnieją sposoby leczenia, które pozwalają na złagodzenie duszności. W ramach zadania „O lżejszy oddech” planowany jest zakup dwóch koncentratorów tlenu z akcesoriami oraz pulsoksymetru, które zostaną wykorzystane
w opiece nad pacjentami hospicjum domowego i stacjonarnego oraz przeszkolenie pracowników, wolontariuszy i rodziny, które będą systematycznie korzystać z powyższego sprzętu.

 

« powrót