Wirtualna PuszkaPól Nadziei
Wyjazd do Rud Raciborskich18/06/2015

Kilkuletnim już zwyczajem hospicyjnym jest, że w święto Św. Brata Alberta Stowarzyszenie Hospicjum organizuje jednodniowy wyjazd, na który zapraszane są rodziny osierocone, czyli te osoby, które pożegnały kogoś bliskiego w hospicjum, ale także wolontariusze i personel hospicjum. Wyjazdy te organizowane są w ramach działania Ośrodka Wsparcia i mają charakter integracyjny, ale także wypoczynkowy i rekreacyjny. Spędzony wspólnie czas pozwala na wspomnienia, ale także na dzielenie się radością, wzajemne wspieranie się i dobry odpoczynek od codziennego zgiełku.

W tym roku 17 czerwca postanowiliśmy wybrać się do Rud Raciborskich,  Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego, gdzie mogliśmy podziwiać zarówno piękną architekturę, wnętrza, jak i niezwykle okazały ogród, w którym m.in. znajduje się aleja dębów, a wśród nich najstarszy dąb szypułkowaty Chrobry. Jest też Dąb Benedykta, Dąb Jana Pawła II, Dąb Cysters i wiele innych. Dęby nazywane są papieskimi ze względu na ich szczególne błogosławieństwo Jana Pawła II.

Oprócz dębów na terenie dawnego klasztoru pocysterskiego znajduje się wirydarz, gdzie mogliśmy zobaczyć różnorodność ziół i kwiatów, pięknie wkomponowanych w dziedziniec pałacowy.

Miejscem szczególnym w kościele parafialnym jest barokowa Kaplica Matki Bożej, w której nad ołtarzem znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Pokornej. To tu spędziliśmy chwile duchowego wyciszenia, modlitwy i wytchnienia.

Po całym bogactwie Zespołu Klasztorno-Pałacowego oprowadził nas Dyrektor Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego Diecezji Gliwickiej w Rudach ks. Jan Rosiek, przedstawiając, w sposób bardzo interesujący, a nawet chwilami zabawny, historię Opactwa i powstania Ośrodka Formacyjno-Edukacyjnego.

A na koniec wycieczki było wspólne biesiadowanie, agapa, gdzie przy ognisku i wspólnym stole był czas na odpoczynek i dzielenie się radością.

Wrażenia z wycieczki pozostały w nas bardzo przyjemne, a doświadczenie odpoczynku, wspólnie spędzonego czasu  i wewnętrznej radości dało „duży zastrzyk” pozytywnych emocji.


 ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ 

« powrót