Wirtualna PuszkaPól Nadziei
Ośrodek Wsparcia dla Osieroconych

RADOŚĆ DZIELONA PODWÓJNĄ RADOŚCIĄ, BOLEŚĆ DZIELONA POŁOWĄ BOLEŚCI

Chyba nikt nie mógłby zakwestionować prawdy płynącej z tych słów. Przełamują one tabu żałoby, stanu, który stał się wstydliwy i trudny, by o nim rozmawiać.

A gdyby spojrzeć na żałobę jako na proces pełny przeżyć psychicznych i doznań fizycznych wtedy dostrzeże się w nim pewną dynamikę. Pojawienie się takiego procesu jest efektem doznawanych utrat związanych ze zmianami życiowymi, nie tylko ze śmiercią bliskich. Tracimy, bowiem możliwości, marzenia, miłość, rozstajemy się z ludźmi, tracimy relacje. To wszystko uruchamia w nas proces żałoby, to również wpływa na jakość naszego życia, która niewątpliwie zależy od umiejętności przechodzenia przez ten proces.

Każda strata wymaga odżałowania, co w praktyce oznacza pozwolenie sobie na gniew, smutek, łzy, na dzieleniu się swoimi uczuciami i nie zamykaniu się w sobie.

Praca, bowiem nad żalem po stracie oczyszcza skutecznie z resztek przeszłości i otwiera na zmianę. Jest to proces długotrwały, polegający na stopniowym emocjonalnym odrywaniu się od kogoś, do kogo byliśmy przywiązani. Skutkiem tego oderwania jest otwarta rana, której tylko stopniowe i delikatne leczenie może przywrócić nas do stanu zdrowia i ponownego otwarcia na życie.

Grupa wsparcia dla osób przeżywających stratę po bliskiej osobie jest miejscem, gdzie można rozpocząć proces leczenia swoich ran.

 

W hospicjum stacjonarnym w Jaworznie istniały dwie takie grupy wsparcie; obecnie jest możliwość włączenia się w tworzoną kolejną grupę, która zacznie swoją właściwą działalność, gdy zbiorą się osoby doświadczające żałoby, chętne do dzielenia się swoim doświadczeniem
i przeżyciami związanymi
z żałobą.

Grupę wsparcia prowadzić będzie psycholog i psychoonkolog Danuta Chwirut-Cichoń

 

Informacja dla rodzin zmarłych podopiecznych hospicjum:

Co miesiąc, w każdy ostatni czwartek miesiąca w kaplicy hospicyjnej hospicjum stacjonarnego przy   ul.Górniczej 30 w Jaworznie odprawiana jest msza św. za zmarłych danego miesiąca.

O szczegóły dotyczące godziny prosimy pytać pod nr telefonu 506 257 431 - psycholog