Wirtualna PuszkaPól Nadziei
Hymn Hospicjum

IDEA POWSTANIA HYMNUIdea powstania "Hymnu Hospicjum" zrodziła się latem 2010r. pod wpływem emocji i uczuć przeżywanych codziennie w jaworznickim Hospicjum. Drugą przyczyną jest fakt, że istnieje już np. "Hymn Niepełnosprawnych" - więc, dlaczego nie miałoby być piosenki, która będzie poruszała problemy opieki paliatywnej. To bardzo ważne, aby uświadamiać społeczeństwu problemy ludzi chorych. W myśl zasad wypracowanych przez Cicely Saunders - twórczyni nowoczesnej medycyny paliatywnej, elementem opieki hospicyjnej jest również muzykoterapia. To niezwykle istotne, aby wykorzystywać wszystkie możliwe sposoby, by pomóc drugiemu człowiekowi. Mówią, że: "muzyka łagodzi obyczaje", ale jak się okazuje - łagodzi również ból.

 

PRZESŁANIE "HYMNU HOSPICJUM"

"Hymn Hospicjum" niesie ze sobą niebagatelne przesłanie. Powstał z myślą o pacjentach i ma na celu uświadomić wszystkim, jak ważna jest opieka hospicyjna. Jest to swego rodzaju elementarz dla osób związanych jak i nigdy niezwiązanych z problemem, które Hospicjum samo w sobie porusza.

Dla osób tam pracujących to świetne źródło wiedzy, jakimi przymiotami powinni się kierować pracując przy łóżku chorego - że najważniejsze jest życie, bo przecież "Hospicjum to też życie", choć kruche i obolałe to ważne do końca!

Dla osób, które nigdy nie miały styczności z takim miejscem ma uświadomić, co to jest opieka paliatywna i jak w ogóle ważna jest troska o drugiego człowieka. Aby ludzie zdali sobie sprawę, że to życie - czyli drugi człowiek jest najważniejszy, a nie żadne rzeczy materialne, o które wciąż zabiegamy będąc w pełni sił.

"Hymn Hospicjum" ma również za zadanie ukształtowanie postaw życiowych zarówno wśród dzieci jak i młodzieży. Dlatego teledysk ten wykorzystujemy także podczas spotkań edukacyjnych w szkołach, przedszkolach oraz w ramach kampanii "Pola Nadziei".

Wszyscy którzy słuchają naszego Hymnu mogą dzięki niemu zrozumieć  idee Hospicjum, a więc, aby być jak Miłosierny Samarytanin - nieść pomoc drugiemu człowiekowi, również zupełnie bezinteresownie.

Hymn Hospicjum ma na celu pokazanie osobom chorym i cierpiącym, a także towarzyszącym im opiekunom, że Hospicjum to nie tylko miejsce, które jest kojarzone jedynie ze śmiercią i bólem, ale również z domową atmosferą pełną przyjaźni i miłości ofiarowanej drugiemu człowiekowi.

Jest to również forma umocnienia pozycji Hospicjum jako jednostki medycznej w świetle pojmowanej opieki sprawowanej przez specjalistyczne służby medyczne.

Maciej Stanek

TEKST "HYMNU HOSPICJUM"

Hymn Hospicjum

1. Czasem z nami są, a jakby ich nie było,
Czasem nie ma ich, a jakby byli z nami,
Podarujmy im troszeczkę swego czasu,
Pamiętajmy, by nie byli nigdy sami!

Ref. Pomóżmy im, by lepiej było,
By życie ich nabrało barw,
Pomóżmy im swą serca siłą,
Bo nasze życie krótko trwa!

2. Przytul ich jak brata do swojego serca,
Usiądź, słuchaj, ale też szczerze rozmawiaj,
Nigdy nie bądź dla nikogo obojętny,
Twa obecność blaskiem duszy się objawia!

Ref. Pomóżmy im...

3. Kiedy widzisz na ich twarzy grymas bólu,
Gdy są smutni i strapienie ich otoczy,
To wystarczy, że przystaniesz i popatrzysz,
W te cieplutkie, przepełnione blaskiem oczy!

Ref. Pomóżmy im...

4. To nie sztuka dużo mówić, ale czynić,
Praca to też bezinteresowne bycie,
Wszyscy bądźmy zjednoczeni jak rodzina,
Pamiętajmy, że „Hospicjum to też życie”

Ref. Pomóżmy im...  x3

Pomóżmy im!!!

tekst i muzyka: Maciej Stanek -
wolontariusz Hospicjum Homo-Homini
im. Świętego Brata Alberta w Jaworznie


PŁYTA "HYMN HOSPICJUM"

POSŁUCHAJ "HYMNU HOSPICJUM"


Inauguracja Hymnu Hospicjum podczas I rocznicy otwarcia Hospicjum Stacjonarnego